13 marca przypadła 60 rocznica powstania "Moto-Jelcza" Oława. Klub powstał w wyniku fuzji dwóch wcześniej istniejących klubów: MKS "Olavia" oraz KS "Moto" Jelcz. Historia pierwszego z nich sięga 1945 roku, kiedy to pierwsi powojenni polscy osadnicy w Oławie założyli klub pod nazwą KS Oława; stało to się 6 września. W czasie swojej historii klub ten wielokrotnie zmieniał nazwę, w zależności od tego kto akurat patronował klubowi, by w 1961 roku działać pod nazwą MKS "Olavia".
W 1959 roku przy Jelczańskich Zakładach Samochodowych powstał KS "Moto" Jelcz. Klub ten z początku posiadał tylko sekcję motorową, wkrótce pojawiła się także piłka nożna oraz boks. Wkrótce w działalności klubu pojawiły się problemy wynikające z braków kadrowych oraz bazy sportowej. Natomiast w Oławie były obiekty sportowe oraz wystarczające zasoby kadrowe, gdyż Jelczańskie Zakłady Samochodowe budowały w Oławie osiedla mieszkaniowe stanowiące zaplecze mieszkaniowe dla pracowników fabryki - w tym kresie co najmniej połowę pracowników zakładów stanowili mieszkańcy Oławy.
W tej sytuacji koncepcja połączenia MKS "Olavia" oraz 'Moto" Jelcz była jak najbardziej sensowna. Po okresie przygotowawczym, formalnie stało to się 13 marca 1961 roku. Nowopowstały klub przyjął nazwę Międzyzakładowy Klub Sportowy "Moto-Jelcz" Oława. Siedziba klubu znajdowała się w Jelczańskich Zakładach Samochodowych, natomiast działalność sportowa odbywała się na obiektach w Oławie.
W ten sposób nowy klub zyskał potężnego i możnego patrona (dzisiaj powiedzielibyśmy sponsora) w postaci JZS, należy jednak podkreślić, że działalność MKS "Moto-Jelcz" Oława bardzo mocno wspierały również oławskie zakłady pracy, takie jak np. ZNTK czy Huta Bieli Cynkowej a także władze powiatowe oraz władze miasta Oława. Nie do przecenienia było także wsparcie kibiców MJO, którzy w swoich zakładach pracy dobrowolnie "opodatkowali" się na rzecz klubu; takich osób było kilkaset.
Mając takie wsparcie, szybko pojawiły się sukcesy sportowe klubu. Bardzo dobrze rozwijała się sekcja pięściarska osiągając poziom II ligi, kolarze MJO stali się krajową potęgą, w 1974 roku piłkarze awansowali do II ligi (dzisiaj byłaby to I liga), w późniejszych latach poziom II ligi osiągnęli także siatkarze. Ponadto w klubie na przestrzeni lat działały także inne sekcje sportowe: piłki ręcznej, motorowa, strzelectwa sportowego, podnoszenia ciężarów.
W tym jubileuszowym roku będziemy starali się prezentować na łamach naszej strony ciekawe materiały związane z historią naszego klubu. Jeżeli jesteście w posiadaniu ciekawych materiałów historycznych dotyczących "Moto-Jelcza" Oława i chcielibyście aby pojawiły się na naszej stronie prosimy o kontakt mailowy: motojelczolawa@gmail.com.pl
...