Moto Jelcz Oława - strona oficjalna

Strona klubowa
  • Wspieraj Moto-Jelcz Oława! Nr konta: 10 9585 0007 2004 0000 1918 0001. Dane do przelewów z zagranicy: IBAN: PL, Swift code (BIC): GBW CPLPP
  •        

Logowanie

Buttony

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 10 gości

dzisiaj: 604, wczoraj: 3719
ogółem: 10 057 687

statystyki szczegółowe

FORUM MJO

Kliknij na button

Odwiedzający

 free counters 

Aktualności

60 lat Moto-Jelcza Oława

  • autor: Marecki1973, 2021-03-16 20:09

13 marca przypadła 60 rocznica powstania "Moto-Jelcza" Oława. Klub powstał w wyniku fuzji dwóch wcześniej istniejących klubów: MKS "Olavia" oraz KS "Moto" Jelcz. Historia pierwszego z nich sięga 1945 roku, kiedy to pierwsi powojenni polscy osadnicy w Oławie założyli  klub pod nazwą KS Oława; stało to się 6 września. W czasie swojej historii klub ten wielokrotnie zmieniał nazwę, w zależności od tego kto akurat patronował klubowi, by w 1961 roku działać pod nazwą MKS "Olavia". 

W 1959 roku przy Jelczańskich Zakładach Samochodowych powstał KS "Moto" Jelcz. Klub ten z początku posiadał tylko sekcję motorową, wkrótce pojawiła się także piłka nożna oraz boks. Wkrótce w działalności klubu pojawiły się problemy wynikające z braków kadrowych oraz bazy sportowej. Natomiast w Oławie były obiekty sportowe oraz wystarczające zasoby kadrowe, gdyż Jelczańskie Zakłady Samochodowe budowały w Oławie osiedla mieszkaniowe stanowiące zaplecze mieszkaniowe dla pracowników fabryki - w tym kresie co najmniej połowę pracowników zakładów stanowili mieszkańcy Oławy. 

W tej sytuacji koncepcja połączenia MKS "Olavia" oraz 'Moto" Jelcz była jak najbardziej sensowna. Po okresie przygotowawczym, formalnie stało to się 13 marca 1961 roku. Nowopowstały klub przyjął nazwę Międzyzakładowy Klub Sportowy "Moto-Jelcz" Oława. Siedziba klubu znajdowała się w Jelczańskich Zakładach Samochodowych, natomiast działalność sportowa odbywała się na obiektach w Oławie. 

W ten sposób nowy klub zyskał potężnego i możnego patrona (dzisiaj powiedzielibyśmy sponsora) w postaci JZS, należy jednak podkreślić, że działalność MKS "Moto-Jelcz" Oława bardzo mocno wspierały również oławskie zakłady pracy, takie jak np. ZNTK czy Huta Bieli Cynkowej a także władze powiatowe oraz władze miasta Oława. Nie do przecenienia było także wsparcie kibiców MJO, którzy w swoich zakładach pracy dobrowolnie "opodatkowali" się na rzecz klubu; takich osób było kilkaset.

Mając takie wsparcie, szybko pojawiły się sukcesy sportowe klubu. Bardzo dobrze rozwijała się sekcja pięściarska osiągając poziom II ligi, kolarze MJO stali się krajową potęgą, w 1974 roku piłkarze awansowali do II ligi (dzisiaj byłaby to I liga), w późniejszych latach poziom II ligi osiągnęli także siatkarze. Ponadto w klubie na przestrzeni lat działały także inne sekcje sportowe: piłki ręcznej, motorowa, strzelectwa sportowego, podnoszenia ciężarów.

W tym jubileuszowym roku będziemy starali się prezentować na łamach naszej strony ciekawe materiały związane z historią naszego klubu. Jeżeli jesteście w posiadaniu ciekawych materiałów historycznych dotyczących "Moto-Jelcza" Oława i chcielibyście aby pojawiły się na naszej stronie prosimy o kontakt mailowy: motojelczolawa@gmail.com.pl

...


  • Komentarzy [0]
  • czytano: [159]
 

Dodaj swój komentarz

Autor: Treść:pozostało znaków:

STRONA OFICJALNA

Kliknij na button

Najbliższe spotkanie

Moto-Jelcz OławaNysa Kłodzko
Moto-Jelcz Oława   Nysa Kłodzko
2021-04-24, 17:00:00


Statystyki przedmeczowe »

Ostatnie spotkanie

Moto-Jelcz Oława 2:0 Unia Bardo
2021-03-13, 15:00:00
Stadion MJO
    relacja »

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 22
Unia Bardo - Orzeł Lubawka
Piast Żerniki (Wrocław) - Nysa Kłodzko
AKS Strzegom - Mechanik Brzezina
Pogoń Pieszyce - MKP Wołów
Orzeł Prusice - Polonia Trzebnica
LKS Bystrzyca Górna - Sokół Wielka Lipa
Orzeł Ząbkowice Śląskie - Bielawianka Bielawa
GKS Mirków/Długołęka - Sokół Marcinkowice
Lechia Dzierżoniów - Piast Nowa Ruda

Wyniki

Ostatnia kolejka 21
Moto - Jelcz Oława 2:0 Unia Bardo
Sokół Marcinkowice 1:4 Lechia Dzierżoniów
Bielawianka Bielawa 2:0 GKS Mirków/Długołęka
Sokół Wielka Lipa 1:0 Orzeł Ząbkowice Śląskie
Polonia Trzebnica 0:1 LKS Bystrzyca Górna
MKP Wołów 6:0 Orzeł Prusice
Mechanik Brzezina 3:0 Pogoń Pieszyce
Nysa Kłodzko 1:3 AKS Strzegom
Orzeł Lubawka 2:3 Piast Żerniki (Wrocław)

Współpraca